top of page

Nominations L'HIFF Awards 2023

Love & Hope International Film Festival (L'HIFF) Gala Awards Dinner

Venue: AQUARELLA MUSIC RESTAURANT Address: 572 Gran Via de les Corts Catalanes, Barcelona, Cataluña 08011, Spain

Friday September 22nd 2023
Time: 7:00 PM Red Carpet, 8:00 PM - Gala Dinner and Awards

At Love & Hope International Film Festival (L'HIFF), we believe that every movie holds something remarkable to share with the world. Our esteemed jury is working tirelessly to ensure fairness in the nomination process. With over 300 films, both shorts and feature-length, to review, the task of selecting nominees is an extraordinary undertaking.

Best Feature Film

 

  • Scarpedicemente - Dir. John Vamvas - 01:26:00 min - Canada

  • The Antares Paradox - Dir. Luis Tinoco - 01:36:00 min - Spain

  • Guillotine - Dir. Ray Izad-Mehr - 01:30:00 min  - USA

  • A Summer Night - Dir. Oscar Torre - 01:07:00 min - USA

  • Ghosted - Dir. Daniel Pacquette - 01:42:00 - United Kingdom

  • THE TREADMILL (TAPIRULÀN) - Dir. CLAUDIA GERINI - 01:45:00 min - Italy

  • Pink Puzzle - Dir. Mike Adler - 01:24:03 min - Germany 

  • Fortis Femina - Dir. Mitesh Patel - 01:24:11 min - USA

  • The Sound of Violet - Dir. Allen Wolf - 01:47:00 min - USA

 

Best Director Feature Film

 

  • Dir. Ray Izad-Mehr - Guillotine - 01:30:00 min  - USA

  • Dir. Mike Adler - Pink Puzzle - 01:24:03 min - Germany 

  • Dir. Mitesh Patel - WOMAN IN THE MAZE  - 01:41:00 min - USA 

  • Dir. Luis Tinoco - The Antares Paradox - 01:36:00 min - Spain


 

Best Actor Feature Film

  • Robert Gulyás - Pink Puzzle - - 01:24:03 min - Germany 

  • John Vamvas - Scarpedicemente -  01:26:00 min - Canada

  • Jason Downs - Guillotine - 01:30:00 min  - USA

  • Rob Laird - Casting Kill  - 01:20:00 h - United Kingdom

  • Cason Thomas - The Sound of Violet - 01:47:00 min - USA

 

Best Actress Feature Film

 

  • Inessa Bonet - Pink Puzzle - - 01:24:03 min - Germany 

  • Meredith VanCuyk - WOMAN IN THE MAZE - 01:41:00 min - USA 

  • Olga Montes - Scarpedicemente - 01:26:00 min - Canada

  • Sashah Askari Guillotine - 01:30:00 min  - USA

  • Chuti Tiu - A Summer Night - 01:07:00 min - USA

  • Andrea Trepat - The Antares Paradox - 01:36:00 min - Spain

 

Best Cinematography Feature Film 

  • Pink Puzzle - Dir. Mike Adler - 01:24:03 min - Germany 

  • Guillotine - Dir. Ray Izad-Mehr - 01:30:00 min  - USA

  • A Summer Night - Dir. Oscar Torre - 01:07:00 min - USA

  • Scarpedicemente - Dir. John Vamvas - 01:26:00 min - Canada

  • Casting Kill - Dir. James Smith - 01:20:00 h - United Kingdom 

  • WOMAN IN THE MAZE - Dir. Mitesh Patel - 01:41:00 min - USA 

  • The Antares Paradox - Dir. Luis Tinoco - 01:36:00 min - Spain


 

Best Short Documentary

  • Ministry of Surf- DIR. Keith C Reagan  - 8:24 min - USA 

  • Borderline: Mental Healthcare in the Balance - Dir. Maria Fe Picar - 24:31 min - USA

  • The Forage - Dir. Alexandre Echeverri, Juan Solera, Felipe Reutter - 8:31 min - Spain

  • Public Displays of Affection - Dir. Callum Roome - 9:49 min - United Kingdom

  • Petits Protagonistes - Dir.  Eva Solà   - 17:00 min - Spain

  • Metamorphosis (Aurora: 10 Years Later) - Dir. Heather Dearman, Renee Leon - 22:24 min - USA

  • La Huella - Dir. Aljaz Babnik  - 30:00 min - Spain

 

Best Experimental Short Film


 

  • WIDENING RINGS OF BEING - Dir. Elin Terese Osjord - 30:00 min - Norway

  • Lost Images - Dir. Cesare Bedogne - 35:33 min - Italy 

  • SPOTS - Dir. Tammy Salzl-  8:03 min - Canada

  • Pleasurable Moments During Ordinary Experiences - Volume I - Dir. Jay Sullivan - 9:37 min - USA

  • In Between -DIR. Anabella Lenzu - 5:01 Min - USA

  • Film Rosa - Dir. Silvia Bertocchi - 15:00 min - Italy

  • The Pit and the Pendulum - a musicabre - Dir. Danny Ashkenasi 29:44min - USA

  • Road Blue - Dir. Alexandru George Fiț - 14:39 min - Rumania

  • Soultrap - Dir. Marina Zvidriņa - 20:00 min - Spain

  • They Took Everything - Dir. The professor , Kutcha - 4:26 min  - USA

 

Best European Short Film

 

  • ROOFTOP- Dir. Nevena Nikolova & Petar Gerzilov - 15:45 min - Bulgaria

  • Last Chance - Dir. Eszter Angyalosy, Dániel Szőke - 27:32 min- Hungary

  • AT LAST… - Dir. Lancelot Mingau - 13:00 min - France

  • Beate sits in the Bathroom in Silence - Dir. Valerie Knill - 1:48 min - Germany 

  • WELCOME TO CANDY'S - Dir. Sabine Crossen - 13:37 min - France

  • How to Avoid Death Forever - Dir. Ella Muscroft - 29:56 min - United Kingdom

  • RE:ACTING - Dir.Joakim Gustafsson - 28:43 min  - Sweden

  • La Poule Noire - Dir.  Marion Clauzel - 13:00 min - France


 

Best Documentary Feature Film

 

  • Bill Lishman - The Man Who Flew With The Birds - Dir. Peter Shatalow - 1:38:00 h - Canada

  • Edward Osredkar's Entertainer Chat - Dir. Edward John Osredkar - 01:00:36 min USA

  • Siren Lullabies - Dir. Kristina Atovska - 01:28:24 min - Macedonia

  • The Muralists' Beautiful Pain - Dir. Vic Aquino - 57:15 min - USA

  • I got to go to Juchitan - Dir. Sonja Aufderklamm - 01:20:00 min - Germany 

  • A Midsummer Nights Dream In Prison - Dir. Bushra Azzouz - 01:00:00 min - USA

  • La sposa nel vento, The bride in the wind - Dir. Giovanni Coda - 01:15:00 min - Italy

  • For Tomorrow - Dir. An Tran - 01:12:00 min - Canada

 

Best Script Short

 

  • Pages - Wri. Jacopo Alpi - Italy

  • Ese Día (That Day) - Wri. Alycya Magana - USA

  • Flags under the sun - Wri. Lorenzo Scalzo - Italy

  • Robbers In A Wheelchair - Wri. Bilal Hussain - Denmark

  • SIGNED, BABA - Wri.  Yankee Zhou - USA

  • Traces (Rastros) - Wri. Alycya Magana - USA

  • A WRITER IN THE DARKNESS - Wri. GIUSEPPE DE VUONO - Italy


 

Best Script Feature

 

  • WHEREWOLVES - Wri. John Vamvas & Olga Montes - Canada

  • 17-J -  Wri. David Hidalgo Moreno - Spain

  • Silver Nights - Wri. Alexis Andritsos - Greece

  • La Parca - Wri. Miguel del Campo - Mexico

  • The Lavender Girl - Wri. Sophie von Rheden  - Spain

  • MULIK THE ZULIK - Wri. Ayelet Agulnik Saban - Israel 

  • Morituriosis - Wri. Jesse Dorian - USA

  • No Address - Wri. Julia Verdin & James Papa - USA

  • The Four Of Us Are Dying - Wri. Jesse Dorian - USA

  • THE TRIP - Wri. CARLOS ALEX CENI - Spain

  • Review - Wri. Jonathan Zarantonello - USA

 

Best Horror Feature Film

 

  • Casting Kill - Dir. James Smith - 01:20:00 h - United Kingdom 

  • The Door of Sin - Dir. Daniele Zinelli - 01:33:28 min - Italy

  • Self Isolated - Dir. Chad Ridgely - 01:23:00 min  -  USA

  • Family Home - Dir. Antonios Arapostathis  - 01:28:00 min - Mexico

  • WOMAN IN THE MAZE - Dir. Mitesh Patel - 01:41:00 min - USA 


 

Best Horror Short Film

 

  • Sampha - Dir. Nathaniel Bertram, Ethosheia Hylton - 20:21 min - United Kingdom

  • The last day - Dir. Joachim Huveneers - 18:02 min - Belgium

  • NOMAN - Dir. Matt Robb  - 16:00 min - USA

  • Cadeas - Dir. Álvaro López Redondo - 14:35 min  - Spain

  • SCRIPT - Dir. Piero Cannata - 8:10 min - Italy 

  • The Handbook - Dir. Brandon Carraway - 7:31 min - USA
     


 

Best Animation Short Film

 

  • Lovely Rita - Dir. Elena Madrid - 4:10 min - Switzerland

  • Huerta de San Vicente (The Orchard of St. Vincent) - Dir. Patricia Vonne 

  • Eulogy for the Dandelion - Dir. Gloria Maria Civantos - 3:03 min - United Kingdom

  • Tango Through Life - Dir. Zsofia Opra-Szabo - 6:36 min - Canada

  • No Ink (The Magic Shoe - Ep4) - Dir. Florian Guillaume - 4:13 min - United kingdom

  • Sticks and Stones - Dir. Cynthia N White, Alexander S White - 3:55 min - USA 

  • Frontline Nurses: Dispatches from the COVID-19 Pandemic - Dir.Cynthia N White, Alexander S White - 5:41 min - USA

  • The Pillar Of Strength - Dir. Aie Ibrahim - 7:31 min - Malaysia 

  • Dust Devil - Dir. Maya McAllister Demangeat - 5:07 min -  United Kingdom

  • A Final Transmission - Dir. Kelly Klingenberg - 3:03 min - Netherlands 

  • Forget-me-not - Dir. Naomi Grim Borja - 1:57 min - Canada

  • Lock the Gate - Dir.  Sarah Galasso 7:00 min - USA


 

Best International Short Film

 

  • Minwoo and Rie - Dir. Jinrung Chun - 26:29 min - Korea, Republic of

  • Holestepper Dir. - Sergio Fernández Muñoz - 17:26 min - Peru

  • The Magician - Dir. Sarah-jane Potts - 15:07 min - United Kingdom

  • My little sanctuary (Autism isn't what you see) - Dir. Drómi Hauksson - 17:02 min - Iceland

  • The Last Jackolantern - Dir. William Grave - 19:32 min - United Kingdom

  • No More Time - Dir. Peter Szabo - 8:00 min - Canada

  • A Killer Service - Dir. Gio Randazzo - 25:08 min - USA

  • Hating Beckett - Dir. Matthew Gossin - 17:16 min - USA

  • Below the River - Dir. Yinze Li - 28:43 min - China 

  • Hedgehog - Dir. D. Mitry - 17:09 min - USA

  • Sylvie l'a fait - Dir. Orville Adrien - 23:00 min - France

  • I Will Forever Live Here - Dir. Carlos Roa Rodriguez - 15:54 min -  Colombia 


 

Best Inspirational Short Film

 

  • Homecoming Love - Dir.  Jinrung Chun - 21:40 min - Korea, Republic of

  • Always a Critic - Dir. Jonathan Vinson - 2:53 min -  USA

  • Mourning Dove - Dir. Canan ( Karia Keith) Reisoglu - 16:30 min - USA

  • Hedgehog - Dir. D. Mitry - 17:09 min - USA

  • Sugar People - Dir. Suzana Dinevski - 24:30 - Macedonia

  • La Pietra - Dir. Nikita Hattangady - 16:49 min - USA

  • Christmas Present - Dir. Alessandra Angemi - 10:00 min - Italy

  • Happen to Happen - Dir.  Julie Joohee Jeon -38:59 min - Republic of Korea

Best LGBTQ Short Film

 

  • A Certain Night - Dir. Sumin Kim - 19:00 min - United Kingdom 

  • We Will Laugh Again - Dir. Jean-Luc Servino - 11:11 min - Italy 

  • Fire Flower - Dir. Misty Shipman - 10:28 min -  United Kingdom 

  • Me quiere, No me quiere - Dir.Alejandro Galdón  -  17:00 min - Spain

  • L'ultimo saluto - Dir. Vincenzo Palazzo - 19:34 min - Italy

  • HATE - Dir. Emiliano Sisolfi - 8:00 min - Italy

  • Takanakuy - Dir. Gustavo Vokos - 18:25 min - Brazil 

  • Círculos sobre agua, bajo nubes de Algodón - Dir. Xiaoxi Xu  Roberto F. Canuto 

 -  24:00 min - Spain

  • Chrysalis - Dir. Kate Donnelly - 8:34 min - United Kingdom

  • FAG - Dir. Olivier Lallart - 35:00 min - France

  • Spin - Dir. Lisa Marie Tedesco - 16:31 min - USA

  • The Camp - Dir. Afioco Gnecco & Enrique Cervantes - 20:00 min - Spain 


 

Best Sci - Fi Short Film 

 

  • Last Trial - A Star Wars Collateral Story - 11:48 min - Dir. Marino Darés - Spain

  • Erik - Dir. David Kodheli - 22:24 min - Albania

  • From Here to There - Dir. George Atkinson, Alan Ciechalski - 30:00 min - United Kingdom 

  • VR - Dir. Arnaldo Mirabal - 19:19 min - USA

  • SYOTOS - DirS Edward Eastep.  - 14:23 min  - USA

  • Sahadum & Asociados - Dir. Manolo Hernández & Vicente García - 8:00 min - Spain



Best Spanish Short Film 

 

  • L.O.V.E. ''Like Other Violent Emotions'' - Dir. - 13:53 min - Spain

  • Ofelia - Dir. Frank Ulven - 7:42 min - Spain

  • The dream - Dir. Alisa Selishchava - 1:00 min - Spain

  • Nacho - Dir.  Ramon Catà - 10:00 min - Spain

  • Aún queda polvo bajo el congo - Dir. R. Ruvens - 6:00 min - Spain

  • El Mar Celeste - Dir.  - 17:00 min - Spain

  • La Huella - Dir. - Aljaz Babnik   - 30:00 min - Spain 

  • Desafio - Dir. Genaro Rivas - 6:00 min - Spain

  • Socio - Dir. Hugo Cura  - 16:00 min  - Spain

  • Flores Ciegas - Dir. Rosa Delgado Leyva - 20:00 min - Spain

 

Best Drama Short Film

 

  • Perdón - Dir. Oscar Giral - 10:00 min - Spain

  • The Wheel - Dir. RAJITH MOHAN - 30:48 min - Singapur 

  • ROOFTOP- Dir. Nevena Nikolova & Petar Gerzilov - 15:45 min - Bulgaria

  • Eina - Dir.  Michael Vella & Tommy Vella - 21:46 min - Germany

  • Hold Me Tight - Dir.Lex Melony - 8:14 min - United Kingdom

  • Christmas Present - Dir. Alessandra Angemi - 10:00 min - Italy

  • Declamation - Dir. Axel Cheb Terrab - 19:03 min - Czech Republic

  • Come Find Me - Dir. Nela Wagman - 12: 55 min- USA

  • In the Pines - Dir. Dugan Bridges - 18:00 min - USA

  • Ave Gradiva - Dir. yuri riklis  - 18:00 min  - Israel 

  • Where Did The Love Go - Dir. Bilal Hussain - 26:00 min - Denmark

  • Just a Man and a Woman - Dir. Oscar Torre - 15 min - USA

  • Wool - Dir. DYMPNA JARDINE - 9:02 min - United Kingdom


 

Best WebSeries

  • Spy v Spia - Dir. Cristo Zambone - 16:01 min - USA 

  • Fight or Flight - Dir.  Michelle Mae Cameron - 7:28 min - New Zealand

  • S.Q.U.A.D. - Dir. Ethan William Cyr, Carlos Jose Lavezzari, Dakota Holmes-Dodge  - 24:52 min - USA

  • Chateau Laurier -Season 2 - Dir. James Stewart  - 10:00 min - Canada


 

Best American Short Film

 

  • The Struggle - Dir.Keith Armonaitis - 5:00 min - USA

  • REVAMPED - Dir. Patrick Norris - 35:18 min - USA

  • Tame Me - Dir. madame harlequin & Matt "Kiptoe" Dean - 5:23 min - USA

  • Bake Sale - Dir. Kirby Sloan & Ben Fudge - 14:20 min - Canada

  • In the Pines - Dir. Dugan Bridges - 18:00 min - USA

  • Lauren's Choice - Dir. Tamia Dow - 11:00 min - USA 

  • Soil - Dir. Sam Lembeck  -  Dir. Sam Lembeck - 11:00 min - USA

  • April Fool's Day - Dir.Luis Arrieta - 13:38 min - Mexico

  • The Ballad of Lulu and Dad - Dir. Wayne Paul Mattingly  - 30:00 min - USA

  • Slam Dunk, Sehaj! Dir. Asis Sethi - 9:22 min - Canada

  •  Addiction - Dir. Vinith Bejugam - 34:19min  - USA

 

Best Student Short Film

 

  • INSTANT LOVE - Dir.Kinga Kornak - 11:46 min - Poland

  • The Choice - Dir. Alina Nailevna Granovskaia - 12:22 min -  United kingdom

  • Swamp - Dir. Nora Lüders - 29:58 min - Germany

  • Aminata - Dir.  Josep Francesc Valero - 4:03 min - Spain

  • Symphonies from the Past - Dir. Sara Martín Gordi - 5:29 min - Spain

  • I Will Forever Live Here - Dir. Carlos Roa Rodriguez - 15:54 min -  Colombia

  • Bullicio de Amor - Dir. Harper - 7:20 min - Spain

  • The Washing Machine - Dir. -6:32 min - Spain

 

 

Best Music Video

 

  • Swallow, Dear Swallow - Dir. Eva Colmers - 9:27 min - Canada 

  • Alkaloid Girl - Dir. Oscar Martin - 2:28 min - Netherlands 

  • Dolores A Triptych - Dir. Gina Ann Margillo - 7:07 min - USA

  • Broken - Dir. Olivia N'Ganga & Mikaël Dinic - 3:45 min  - France

  • ANUND PAYL - Dir. Anna Golikova - 3:52 min - Russia 

  • Lunarcode: "the light" - Dir. Vincenzo Carubia - 3:22 min - USA

  • Hot Soft - Exportar - Dir. Maurício N. Santos & Pedro Zimmermann- 3:36 min  -   Brazil

  • Words like violence - Dir.Arjan Gebraad - 10:58 min  - The Netherlands

  • Chronolovie - Dir. Victor Cesca & Clémence Rocand - 7:52min - France

  • apariencias - nach ft. dani martín - Dir. Pau Berga Inglada - 4:00 min - Spain

  • Motel - Dir. Noelia Fluxá, Julie-Estel Soard - 4:02 min - Spain

  • Entre 2 eaux (in beTwin 2 waters) - Dir. Caroline RAGUSA, Sylvain BES - 4:40 min -France

 

Best Director Short Film 

 

  • Dir. Eszter Angyalosy, Dániel Szőke - Last Chance - 27:32 min- Hungary

  • Dir. William Grave -  The Last Jackolantern - 19:32 min - United Kingdom

  • Dir. Alessandra Angemi - Christmas Present - 10:00 min - Italy

  • Dir. Lancelot Mingau - AT LAST… - 13:00 min - France

  • Dir. Nela Wagman  - Come Find Me - 12: 55 min- USA

  • Dir. Oscar Torre . Just a Man and a Woman - 15 min - USA

  • Dir. Alexandru George Fiț - Road Blue - 14:39 min - Rumania

  • Dir. Carlos Roa Rodriguez - I Will Forever Live Here - 15:54 min -  Colombia


 

Best Actress Short Film 

 

  • Erin Carere - Spy v Spia - 16:01 min - USA

  • María Carmela Torrini - My little sanctuary (Autism isn't what you see) - 17:02 min - Iceland

  • Sophie Roßfeld - Eina - 21:46 min - Germany

  • Natalie Cameron Ward - Hold Me Tight - 8:14 min - United Kingdom

  • Tamia Dow - Lauren's Choice -11:00 min - USA 

  • Martisa van Iterson - The last day - 18:02 min - Belgium


 

Best Actor Short Film 

 

  • Oswaldo Salas - Holestepper - 17:26 min - Peru

  • GIBU GEORGE - THE WHEEL - Singapur 

  • Dermot Arrigan - No More Time - 8:00 min - Canada

  • Oliver Rednall - A Certain Night - 19:00 min - United Kingdom 

  • Carles Pulido - Valienta, Mujer  - 13:00 min  - Spain 


 

Best Cinematography Short Film 

 

  • A Certain Night - Dir. Sumin Kim - 19:00 min - United Kingdom 

  • Lunarcode: "the light" - Dir. Vincenzo Carubia - 3:22 min - USA

  • Spy v Spia - Dir. Cristo Zambone - 16:01 min - USA 

  • Christmas Present - Dir. Alessandra Angemi - 10:00 min - Italy

  • Road Blue - Dir. Alexandru George Fiț - 14:39 min - Rumania

Best Empowerment Female Director

 

  • Dir. Eva Solà - Petits Protagonistes  - 17:00 min - Spain

  • Dir. DYMPNA JARDINE - Wool  - 9:02 min - United Kingdom

  • Dir. Julie Joohee Jeon - Happen to Happen - 38:59 min - Republic of Korea

  • Dir. Sonja Aufderklamm - I got to go to Juchitan  - 01:20:00 min - Germany 

Best Feature Film (Certificate + Trophy)

Best Documentary Feature Film (Certificate + Trophy)

Best Horror Feature Film (Certificate + Trophy)

Best International Short Film (Certificate + Trophy)

Best Spanish Short Film (Certificate + Trophy)

Best LGBTQ Short Film (Certificate)

Best Horror Short Film (Certificate + Trophy)

Best European Short Film (Certificate)

Best Animation Short Film (Certificate + Trophy)

Best Music Video Film (Certificate + Trophy)

Best Sci-Fiction Short Film (Certificate)

Best Experimental Short Film (Certificate)

Best Drama Short Film (Certificate)

Best Inspirational Short Film (Certificate)

Best American Short Film (Certificate)

Best Script Short (Certificate)

Best Script Feature (Certificate)

Best Cinematography in a Feature Film (Certificate)

Best Cinematography in a Short Film  (Certificate)

Best Director In A Feature Film (Certificate)

Best Director in a Short Film (Certificate)

Best Actor In A Feature Film (Certificate)

Best Actor In A Short Film (Certificate)

Best Actress In A Feature Film (Certificate)

Best Actress In A Short Film (Certificate)

Best Webseries (certificate)

Best Empowerment Famale Director (Certificate

Honorable Mentions 5 (Certificates)

Honorable Awards for Celebrities 1 (Certificate + Trophy)

We are thrilled to announce that all award winners at the Love & Hope International Film Festival (L'HIFF) will be revealed exclusively during the Gala Awards Dinner on September 22, 2023. The suspense and excitement surrounding this momentous occasion are a vital part of the magic that makes the event truly unforgettable.

In the spirit of celebrating artistic brilliance, we have chosen to keep the winners' names under wraps until the Awards Gala. This decision aims to preserve the thrill and anticipation that culminates in the grand revelation, allowing us all to share in the joy and triumph of the recipients.

Rest assured, the L'HIFF team, alongside our esteemed jury, is diligently working to recognize and honor exceptional contributions to the world of cinema. The Awards Gala Dinner promises to be a night filled with surprises, celebration, and camaraderie.

Join us on this remarkable journey as we come together to cherish the magic of cinema and applaud the outstanding talents of our filmmakers.

 

bottom of page