top of page

LOVE & HOPE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL - BARCELONA

SCREENING SCHEDULE  - SEP 17 - 21 / 2024

Note: This is the screening schedule for September 17-21, 2024, in Barcelona, Spain. Please note that this schedule is mostly final, with 97% of it unlikely to change. Adjustments will only be made in extreme cases. We also reserve the right to modify the schedule as necessary for the festival.


 

TUESDAY 17 (10:00 am - 10:00 pm)
Venue: CINEMA MALDÀ - Carrer del Pi, 5, Ciutat Vella, 08002 Barcelona

 

BLOCK A - 10:15 am - 11:15 am 

Zheimer - Dir. Álvaro Gabarrón - 12:32 min - Spain

Gilipollas - Dir. Joan Bentallé, Pol Diggler - 7:20 min - Spain

Drawing book - Dir. Helen Eller  - 6:16 - Spain

La Fada Bondadosa - Dir. Marc Rovira Gambin - 8:00 min - Spain. 

NARÚ - Dir. Olivia Gajetzki, Peter Benedict Salole - 6:58 min - Spain

(Q&A)

 

BLOCK B - 11:20 am - 12:45 pm 

Face Me - Dir. Cándida Massielle Asencio - 2:31 min - Spain

Catboy - Dir. Cristian Sitjas Martinez - 13:00 min - Spain 

L’últim Jazz - Dir. Berta Subirats Viñals / Helena Oller Burrun - 11:00 min - Spain 

Ánima que anima - Dir. Juan Burgaleta - 5:36 min - Spain

Cuando yo me muera - Dir. Pepe Siscar - 19:00 min - Spain

Jump! - Dir. Ramon Cata - 12:00 min - Spain 

Where We Go Next - Dir. Camila Barandearan - 16:34 min - Spain

(Q&A)

 

BLOCK C - 1:00 pm - 2:00 pm 

ÀSAKA - Dir. D (Edduardo Viera) - 29:38 min - Spain

ARIES - Dir. Adán García Venegas - 6:11 min - Spain

Ben-gi - Dir. Selen Terzi - 19:59 min - Turkey

(Q&A)

 

BLOCK D - 2:15 pm - 3:20 pm

Bienvenida - Dir. Aitor Balda Jurado - 30:00 min - Spain

Humormàtic - Dir. Pau Escribano - 23:00 min - Spain

(Q&A)

 

BLOCK E - 3:30 pm - 4:40 pm


Women and Roads. The Way to Yourself. Mallorca - Dir. Kristina Kretova, Anna Kameneva - 57:44 - Spain

(Q&A)


 

BLOCK F - 4:45 pm - 6:30 pm

Completely Well Adjusted - Dir. Ella Muscroft - 29:42 min - UK

Too Much Sand - Dir. Rosso Pérez Bueno - 14:14 min - Sweden

The Letter - Dir. Elli Spooner - 8:18 min - UK

Et trencaré la sang - Dir. David Conill - 8:00min

(Q&A)


 

7:00 pm OPENING CEREMONY AND FILM…. PENDING 


 

BLOCK G - 9:00 pm - 10:10 pm 

Hold On - Dir. Ryan Daniel Kavanagh - 3:42 min - USA

L+T - Dir. Nevena Nikolova - 17:58 min - Bulgaria

An Intermission - Dir. William Georges-Garcia - 13:00 min

Unbearable - Dir. Benjamin Van den Berghe - 14:01 min - Belgium

(Q&A)



 

WEDNESDAY 18 (10:00 am - 10:00 pm)
Venue: CINEMA MALDÀ - Carrer del Pi, 5, Ciutat Vella, 08002 Barcelona

 

BLOCK A - 10:00 am - 11:00 am

La Burbuja del Bebé / The baby bubble - Dir. Ivan Marković - 8:50 min - Spain

Machoman - Dir. Agustí Estadella - 24:00 min - Spain

El ratoncito Pérez y la magia del capitalismo - Dir. R. Ruvens - 5:00 min - Spain

(Q&A)

 

BLOCK B - 11:00 am - 11:45 am ANIMATION 

Beauty - Dir. Aitana Belda Camós, Aroa Celdrán López - 3:22 min - Spain

Rik & Ade..Little Bastards!! - Dir. Patrick Cox - 2:36 min - Spain (animation)

Love Bubbles - Dir.  Marcel Hobi - 7:34 min - Switzerland (animation) 

ETHEL - Dir. Beatrice Jäggi - 8:00 min - Switzerland (animation)

Daisy - Dir. Aditi Dixit, Joffrey Atienza Zamora, Shecid Domínguez Aguilera - 4:47 min - Spain (animation)

Flamin Hot - Dir. Clàudia Romeo Cassadó, Paula Othmer Pérez, Alícia García Iniesta, Adrià Carballada Mallofré, Leanora Schnog Barriga, Bernardo Oliveira Mesquita, Marlon Anthony Hugi Zapata, Pol Corcoles, Sergi Mora Murciano, Pablo Matas Solera - 2:18 min - Spain

Dunes - Dir. Virginie Kahn - 9:50 min - France (musicvideo)

CINNA - Thorns & Roses - Dir. Nicola Dymale - 5:53 min - Germany (musicvideo)

Run Away - Dir. Chico Bennett - 3:44 min - USA (musicvideo)

(Q&A)


 

BLOCK C - 12:00 pm - 2:00 pm 

Alala High - Dir. Yael Arad Zafrir - 20:58 min - Israel

Never Alone - Dir. John Farrelly, Christian Gerring - 12:40 min - UK

Hotdogs - Dir. Tobías Reizes - 13:00 min - Argentina

Riduani - Dir. Genaro Rivas - 7:15 min - Venezuela, Bolivarian Republic of

Finding Venus - Dir. Mandi Lynn - 16:00 min - New Zealand

It's Not About Me - Dir. Jay Sullivan -  10:08 min - USA

Bernice - Dir. Madeleine Wighton, Tony Gardiner - 12:00 min - Australia

The Curtain - Dir. Leslie-Ann Coles - 15:11 min - Canada

(Q&A)

 

BLOCK D - 2:00 pm - 4:00 pm 

THE BALL - Dir. Malgorzata Saniewska - 1:33:34 h - USA

Doggy Bunny - Dir. Maurine Nijssen-Horrion, Agathe de Lovinfosse, Gregory Rotsaert - 25:00 min - Belgium

(Q&A)

 

BLOCK E - 4:00 pm - 6:00 pm 

Sandalen Mit Socken - Dir. Veronica Isola, Pol Diggler - 4:30 min -Germany

All For You - Dir. Dawn Reavis - 14:27 min - USA

Penélope_(B&W) - Dir. Ricardo G. Santos - 16:08 min - Portugal

Twin Leaps - Dir. Wayne Kelly - 12:43 min - UK

LifeLine - Dir. Emma-Rose Thompson, Maxim van den Broeke - 15:00 min - Netherlands 

Faamoe - Dir. Marika Renhuvud - 28:00 min - Sweden

Wheel Gone Kid 2 - Dir. Wayne Kelly - 3:53 min - UK

The Silent Treatment - Dir. Steven Lancefield - 9:14 min - UK

(Q&A)

 

BLOCK F - 6:00 pm - 7:15 pm 

Gimp and the Hitman - Dir. Dimitri Raft - 1:28:00 h - UK

(Q&A)

BLOCK G - 7:30 pm - 8:15 pm 

Shoes - Dir. Denise Rose - 20:55 min - UK

Legendary  - Dir. Janusz Madej - 19:31 min - Netherlands 

(Q&A)

 

BLOCK H - 8:20 pm - 10:30 pm 

The Last Butterfly - Dir. Sizhuo Li -  15:00 min  - USA

THE CREATURE - Dir. Nevena Nikolova - 7:25 min - Bulgaria

DARK CELL - Dir. Jean-Michel Tari - 25:00 min - France

Heaven To Know You - Dir. Philip H J Gay - 38:33 min - France

Ibiza´s Regenerative Revolution - Dir. Rob Beemer, Laura Obiols - 25:00 min - USA

(Q&A)



 

THURSDAY 19 (10:00 am - 10:00 pm)
Venue: CINEMA MALDÀ - Carrer del Pi, 5, Ciutat Vella, 08002 Barcelona


 

BLOCK A - 10:00 am - 12:00 pm 

Hamelin 77 - Dir. Javier Ideami - 16:46 min

Dead in Love - Dir. Nicole de Meneses - 1:45:00 h - USA

(Q&A)

 

BLOCK B - 12:00 pm - 2:00 pm

Luchando en Minoria - Dir. Jaume Duran - 30:00 min - Spain

Morning Star  - Dir. Zara Balfour - 25:00 min - UK

Manic Pixie Dreamer - Dir. Duncan Star-Boszko - 24:45 min - USA

How We Met - Dir. Roe Moore - 5:26 min - USA

Unsorted - Dir. Daniel Gönczy - 4:00 min - Switzerland

My Digital Truth - Dir. Swen Werner - 9:01 min - UK

Ancora un passo - Just one more step - Dir. Bellavia Alberto - 6:30 min - Italy

(Q&A)

 

BLOCK C -  2:00 pm - 4:00 pm 

Ebony - Dir. Filippo Parisi - 1:45 min - Germany

Cambalache - Dir. Jacobo Pecharromán - 9:52 min - Spain

Somewhere in between - Dir. Liza De Maeyer - 14:03 min - Belgium

Forever Khalid - Dir. Yousef Salhi - 8:37 min - Palestine, State of

TOYS - Dir. Peleyrol Anaïs - 4:00 min - France

Purgatory - Dir. Lukas Vizner - 3:00 min - Czech Republic

The Architects of Hope - Dir. Paul Thomas - 1:15:00 h - UK

(Q&A)

 

BLOCK D - 4:00 pm - 6:00 pm 

Happy Anniversary  - Dir. Stephanie Ruiz - 22:03 min - USA

A Trip Elsewhere  - Dir. J.R. Sawyers - 1:35:00 h - USA

(Q&A)

 

BLOCK E - 6:00 pm - 8:00 pm 

13 Strokes...  - Dir. Ioulia Lymperopoulou - 7:28 min - Greece

Syntropia - Dir. Andrea Pellerani - 18:00 min - Switzerland

Scenes from Salé - Dir. Imrane Rahani  - 14:00 min - Morocco 

Where The Tracks Lead - Dir. Kate Bromley  - 14:55 min - Canada

THE ACTORS - Dir. Thodoris Vournas - 24:49 min - Greece

The Art Whisperer - Dir. Flemming Fynsk - 44:27 min - USA

(Q&A)

 

BLOCK F - 8:00 pm - 10:00 pm 

Fachamamma - Dir. Analia Fraser - 9:00 min - Argentina

Ugly people - Dir. Antonis Christ - 11:48 min - UK

Berdyans'k - Dir. Tom Hopkins, Kateryna Paida - 15:33 min - Ukraine

DO OVER - Dir. SHARVI - 1:23:38 h - India

(Q&A)



 

FRIDAY 20 (10:00 am - 10:00 pm)
Venue: CINEMA MALDÀ - Carrer del Pi, 5, Ciutat Vella, 08002 Barcelona

 

BLOCK A - 10:00 am - 12:45 pm

Navras Katha Collage (Nine Emotions) - Dir. PRAVEEN HINGONIA - 2:29:45 h - India

(Q&A)

 

BLOCK B - 12:45 pm - 2:30 pm 

A Letter From The Fathers - Dir. Tristan Jason Barrocks - 29:36 min - USA

LA GRANDE SIGNORA - Dir. VALENTINA  FAENZA / MANUEL ROSSI - 1:02:00 h - Italy

(Q&A)

 

BLOCK C - 2:30 pm - 4:30 pm 

Salt and Pepper - Dir. Karen Johnson - 14:41 min - USA

Life's A Ball - Dir. Lolia Etomi, Justin V. Ricci - 9:07 min - USA

Un Homme and a Lady - Dir. Mitch Yapko - 10:08 min - USA

The Legend - Dir. Keith Armonaitis - 7:06 min - USA

One Person, One Vote?  - Dir. Maximina Juson - 1:18:00 h - USA

(Q&A)

 

BLOCK D - 4:30 pm - 6:00 pm

Ultimate Chabite - Dir. Julien Ivanowich - 1:36:06 h - France

(Q&A)

 

BLOCK E - 6:00 pm - 8:00 pm 

Remote Strutting - Dir. Lorna Fitzsimons - 12:00 min - Ireland

Distalgia - Dir. Alexandru George Fiț - 10:40 min - Romania

Everything's Kosher - Dir. Adam Fried - 1:30:00 h - USA

(Q&A)

 

BLOCK F - 8:00 pm - 10:00 pm 

Out of My Comfort Zone - Dir. Ivy Vale - 1:45:00 h - USA

Tango to go - Dir. Alina Levshin - 14:17 min - Germany

(Q&A)

SATURDAY 21 (10:00 am - 6:00 pm)

Venue: CINEMA MALDÀ - Carrer del Pi, 5, Ciutat Vella, 08002 Barcelona

BLOCK A - 10:00 am - 12:00 pm

Edward Entertainment Chat - 1:22:08 h - USA

Leben - Dir. Ania Plonka - 29:07 min - Poland

(Q&A)

 

BLOCK B - 12:15 pm - 1:45 pm

The Deserving - Dir. S.S ARORA - 1:14:59 h - USA

In My Day (B&W) - Dir. William Grave - 14:06 min - UK

(Q&A)

 

BLOCK C 2:00 pm - 3:25 pm

Melodrama - Dir. GIUSEPPE DE VUONO - 33:37 min - Italy

CALLS - Dir. Brandon Keeton - 16:00 min - USA

Ropa vieja - Dir. Félix Grether - 9:21 min - Argentina

The perfect woman - Dir. Alisa Selishchava - 5:14 min - Spain

EASY  - Dir. Alisa Selishchava - 9:13 min - Spain

(Q&A)

 

BLOCK D -3:30 pm - 5:30 pm

Roswell Delirium - Dir. Richard Bakewell - 1:50:00 h - USA

(Q&A)

 

BLOCK E - 5:30 pm - 6:15 pm

 

Edouard - Dir. F Manga - 17:00 min - France 

THE MAIMED - Dir. Stephan Brenninkmeijer - 11:16 min - Netherlands

ALL I NEED - Dir. Katia Spivakova Saakiants - 11:00 min - Armenia

(Q&A)

SATURDAY 21 (10:00 am - 12:00 am)

Venue: AQUARELLA MUSIC RESTAURANT - Gran Via de les Corts Catalanes, 572, L'Eixample, 08011 Barcelona

 

  • PANNELS - 10:00 am  - 1:00 pm

  • OFFICIAL SELECTION SCREENINGS - 1:00 pm - 6:00PM

  • RED CARPET / PHOTOCALL - 8:00 pm - 9:00 pm

  • GALA DINNER - 9:00 pm- 10:30 pm 

  • AWARDS CEREMONY - 10:30 pm - 12:00 pm

Note: This is the screening schedule for September 17-21, 2024, in Barcelona, Spain. Please note that this schedule is mostly final, with 97% of it unlikely to change. Adjustments will only be made in extreme cases. We also reserve the right to modify the schedule as necessary for the festival.

bottom of page